Čas předvánoční

29. 11. 2021 – Pomalu se stěhujeme do opraveného "domečku" a bilancujeme rok 2021

Je začátek prosince, před nám jsou vánoční svátky  a zároveň příležitost ke zhodnocení celého roku 2021. Byl to pro nás rok především stavební a covidový.

 Už zjara začala první velká stavební akce na hlavní budově. Protože v celém suterénu bylo vlhké zdivo, bylo potřeba provést sanaci. Zní to velmi jednoduše, ale jednoduché to tedy nebylo.  Za plného provozu bylo třeba uvnitř okopat všechny staré vlhké  omítky, provést injektaci zdiva, natáhnout nové sanační omítky, následně vymalovat, položit podlahy, uklidit. Největším problémem bylo svedení dešťových vod do retenčních nádrží, které bylo třeba zasadit do dosti hlubokých  děr  na zahradě. Chvíli to vypadalo, že na naši zahradu spadlo několik  bomb. Ale firma JaS dynamic, která celou stavbu prováděla, vše nakonec zvládla výborně a v termínu.

Sotva jsme se vzpamatovali z této stavby, začala druhá  velká letošní stavební akce, tentokrát na menší budově, zvané domeček. Jednalo se o rekonstrukci střechy  po více než sto letech a s ní spojenou rekonstrukci celého horního patra. Celou akci prováděla tatáž firma a trvala do června až do konce listopadu. Bylo to náročné, ale máme nyní krásnou a pevnou novou střechu, v 1.patře zrekonstruované pokoje a sociální zařízení. Jeden pokoj máme dokonce navíc, ten jsme nechali udělat z nevyužívané koupelny, takže nyní máme osm krásných pokojů pro starší děti. Všude to voní dřevem a čistotou.

Když už se zdálo, že si chvíli oddechneme a budeme si užívat téměř nové budovy a chystat se pomalu na Vánoce, zaúřadoval u nás Covid. Předchozí vlny jsme my v Plumlově  přežili celkem dobře pouze s pár nemocnými dospělými, tentokrát to tvrdě dopadlo na všechny. Některé děti jsou v karanténě už poněkolikáté, nebo se opět učí online kvůli zavřeným třídám, jiné děti jsou nemocné. Je to pro nás dost náročné při tolika dětech zajistit izolace, karantény, léčbu, nahradit nemocné vychovatele, navíc se učit se zdravými dětmi. Na rozdíl od nemocnic nám nikdo nepomůže  a musíme si pomoci sami. Naštěstí s obětavostí všech zaměstnanců situaci zatím nějak zvládáme. Všichni doufáme, že se situace alespoň trochu zlepší a my u nás v dětském domově prožijeme klidné Vánoce.