Dentální hlídka u nás

26. 03. 2022 – Studenti zubního lékařství učili děti správně pečovat o zuby

 

Zuby jsou velmi důležitou součástí našeho těla  po celý život-to víme všichni. Avšak jak o ně správně  pečovat, aby nám vydržely zdravé co nejdéle- to už je horší. S péčí je nutné začít už od útlého dětství a děti v dětských domovech o zuby nepečují tak, jak by měly-to jsou dva fakty, které přivedli pana MUDr. Pavla Jakla k myšlence naučit děti z dětských domovů správné péči o zub, tedy správné dentální hygieně.

 A tak každé úterý nebo čtvrtek vyráží do dětských domovů Olomouckého kraje  „dentální hlídka.“ Studenti Lékařské fakulty z Olomouce - oboru zubní lékařství navštěvují dětské domovy a učí děti správné dentální hygieně, která je nejlepší prevencí zubního kazu a problémů se zuby vůbec.

 Jak celá akce probíhá? Nejprve studenti provedou prezentaci na modelu úst ze zuby, kde se děti seznámí s teorií- složením zubu, kazivostí zubů a co ji způsobuje, metodami čištění, speciálním čištěním zubů s rovnátky.  Po teoretické části pak následuje část praktická, kdy si děti, ale i vychovatelé mohli zkusit čištění v praxi na vlastních zubech. Jak se jim to podařilo si mohou ihned ověřit pomocí zabarvovací látky, která ukáže, zda jsou zuby správně vyčištěny a zda na zubech nezůstal nějaký plak. Ten totiž způsobuje zubní kaz.

 Celá akce probíhá ve spolupráci s Curaproxem, což je výrobce zubních kartáčků a dalších potřeb pro dentální hygienu.

 Dentální hlídka navštívila od února zatím některé dětské domovy  včetně našich  dětí v Plumlově a Konici.

 Moc děkujeme panu Mudr. Pavlu  Jáklovi za zprostředkování a nápad a paním Barboře Sýkorové a Janě Fojtíkové z Curaproxu za pomoc s realizací a také všem studentům zubního lékařství, kteří se tohoto projektu účastní. Takové projekty jsou pro nás velmi důležité a také  mají velký význam pro zdravou budoucnost našich dětí.