Finanční gramotnost našich dětí

01. 04. 2019 – Učíme děti hospodařit s finančními prostředky

           Vloni na podzim jsme již podruhé využili nabídky nadace Spolu dětem o. p. s. z Prahy a dvě naše dívky absolvovaly sérii školení a workshopů pod názvem „Tréninky dospělosti“. V průběhu čtyř víkendů od listopadu do března se děvčata měla možnost zúčastnit přednášek, cvičení, workshopů zaměřených na bydlení, finance, komunikaci a práci, hlavně její získání a udržení. Součástí školení byla také návštěva azylového domu Armády spásy, exkurse v největším internetovém skladu Amazon a večerní prohlídka Prahy s Pragulicem, což je společnost, kde provádějí Prahou bývalí  drogoví uživatelé či bezdomovci. Co si z toho děvčata odnesla, zatím nelze říct, ale věříme, že jim tato setkávání pomohou při vstupu do samostatného života.

           Dále jsme navázali spolupráci se společností YOURCHANCE, která se rovněž věnuje vzdělávání dětí z dětských domovů v oblasti financí. V sobotu 30.3. proběhlo první školení v oblasti financí, a to se tentokrát zaměřilo na mladší děti, zhruba od 10 do 15 let. Jsme tomu moc rádi, protože s výukou finanční gramotnosti je třeba začít dříve než těsně před odchodem z dětského domova. Věříme, že tato spolupráce bude pokračovat i nadále. Díky této nadaci měly také dvě dívky možnost zúčastnit se víkendového setkání s hercem Janem Čenským, v Praze, kdy se učily společenskému chování a etiketě. Další setkání nás čeká v květnu v Olomouci a bude zaměřeno na psychologii nákupů, prodeje a celkově posílení sebevědomí mladých lidí.

         Také jsme se zapojili v poslední době do projektu Patron. Jde o velmi zajímavý projekt, který také našim dětem také může pomoci k orientaci v samostatném životě. Dítěti je „přidělen“ patron, tedy dospělý člověk z řad dobrovolníků, který se věnuje vždy konkrétnímu dítěti nebo mladému člověku individuálně a dle potřeby. Může s ním sportovat, vzít ho na výlet, učit ho vařit, zajít s ním vyřídit potřebné náležitosti na úřadě nebo si s ním jen tak povídat o životě. Zatím je u nás tento projekt v plenkách a zapojila se do něj jedna již plnoletá dívka. Uvidíme časem, co jí přinese a zda se zapojí i další mladí lidé.