MasterChef DD Plumlov 2020

24. 05. 2020 – Celý domov soutěžil ve vaření! A výborně!

Ze soboty na neděli nemohly děti ani dospat. Čekala je totiž celodomovská soutěž ve vaření MasterChef Dětského  domova Plumlov 2020. Soutěže se účastnily všechny tři rodinné skupiny, přičemž každá rodinná skupina tvořila jedno družstvo. To si zvolilo kapitána, který to měl všechno tak nějak řídit. Základní zadání  a část podmínek se děti dověděly v pátek odpoledne. Byl to fofr- měly zhruba dvě hodiny, aby si rozmyslely co budou vařit s ohledem na náročnost přípravy jídla, časový limit a finanční rozpočet. Poté obdržely určitou finanční  částku a odjely do spižírny, tedy Alberta Prostějov, kde si samy musely nakoupit potřebné suroviny.

Zadání nebylo úplně jednoduché. Uvařit sedm  porcí plus jednu degustační -hlavní jídlo ( bez polévky) a desert, v časovém limitu dvě a půl hodiny.

Porotu tvořily tety vychovatelky Iva a Hanka a strejda František.  Hodnotili nejen chuť jídla, ale také vzhled, způsob servírování, dodržování technologického postupu, bezpečnosti a hygieny, spolupráci dětí, pořádek na pracovišti. Hlavní cena byla hodně lákavá. Vítězné družstvo odjede ještě v neděli večer na večeři do  McDonaldu dle vlastního výběru. A to mají děti rády, tak jsme věřili, že se budou hodně snažit.

V neděli o půl desáté to všechno vypuklo. Děti se pustily do vaření s velikou vervou. První rodinná skupina vsadila na klasiku-karlovarský guláš s knedlíkem a palačinka. Guláš se trochu připálil, ale chuťově byl dobrý, palačinka byla také chuťově zdařilá, ale vzhledově nic moc. Knedlík byl kupovaný, ohřátý v mikrovlnné troubě, čímž celkový dojem z jídla trochu  pokazil. Druhá rodinná skupina zvolila moderní menu- hamburger v bulce se zeleninou, hranolky a jablečný koláč. Maso v hamburgeru bylo výborně ochucené, šťavnaté a dobře propečené, koláč byl výborný a vrcholem byly výborné domácí bulky z kynutého těsta. Za ty by se nemusela stydět ani dlouholetá kuchařka. Jedinou vadou byly trochu více usmažené hranolky, ale spálené nebyly. Třetí rodinná skupina si vybrala také moderní menu- tortillu plněnou kuřecím masem se zeleninou, krokety a oreo muffin. Všechno se jim celkem povedlo, pouze kuřecí maso bylo trochu vysušené a krokety, byť domácí, nestejnoměrně osmažené.

Rozhodování poroty bylo velmi těžké, vždyť nikdo nic vyloženě nepokazil. Nakonec se ale všichni členové poroty shodli, že vítězem se stane druhá rodinná skupina. Jejich menu bylo nejnáročnější a také nejlépe zvládnuté, také spolupráce všech dětí byla výborná. A tak druhá rodinná skupina odjela na večeři do olomouckého McDonalda. Na druhém místě se umístila třetí rodinná skupina a na třetím první rodinná skupina. Malou náplastí na bolístku způsobenou prohrou byla alespoň velká zmrzlina za druhé a třetí místo.

Rozhodně to ale prohra nebyla. Alespoň ne  pro nás vychovatele. Naopak-  dnešní den byl jedním  velkým příjemným překvapením. Zjistili jsme, že děti na tom nejsou opravdu špatně. Jsou nejen šikovné, manuálně a organizačně, ale i samostatné, schopné se domluvit a spolupracovat. A to určitě není pro budoucí samostatný život málo.

Už se těšíme, jak na podzim vyhlásíme nějakou další soutěž-tentokrát třeba „Peče celý domov“.