Zavřené školy a vydařený víkend

11. 11. 2020 – Už jsme zase tam, kde na jaře

Tak už zase skoro měsíc máme děti doma. Od rána do večera zavřené v domově, kde se o ně musíme stejně jako na jaře postarat po všech stránkách, včetně učení. Na rozdíl od jara je distanční výuka pro děti povinná a musí se jí tedy zúčastnit všichni. To je jistě v pořádku, ale ne všechny školy pojaly distanční  výuku jako výuku online, kdy se děti  připojí do výuky přes počítač. Základní škola Plumlov, kde máme většinu dětí, to pojala skvěle. Děti se připojí, učivo je jim vysvětleno a pak s nimi jen následně procvičíme formou domácího úkolu.

Horší je situace se středními školami. Tam většinou až na výjimky, distanční výuka probíhá formou zadání látky, kterou si mají děti samy bez vysvětlení nastudovat, pak vypracovat otázky a úkoly a odeslat zpět do školy. A to ještě každý učitel posílá a vyžaduje posílání úkolů přes jinou platformu, někdo přes Bakaláře, někdo mailem, nakdo přes WhatsApp. Máme děti v prvních ročnících i v závěrečných ročních, které by se měly připravovat na závěrečné zkoušky  a u obou je dost problém. Často učivu nerozumějí, protože je pro ně úplně nové, potřebují leccos vysvětlit a tak se z nás vychovatelů stávají češtináři, dějepisáři, chemikáři, matikáři, ale i učitelé praxe u kuchařů a cukrářů, asi tak deset v jednom.

Snažíme se proto  dětem ten čas, kdy jsou zde zavření, trochu zpříjemnit. Minulý víkend byl ve znamení dvou velmi vydařených akcí. V sobotu večer jsme uspořádali večerní stezku odvahy pro všechny děti. Děti šly samy  potmě do polí kolem Ohrozimi a cesta byla lemovaná jen pár svíčkami. V noční krajině se ozývaly různé zvuky, šustění, praskání stromů a bylo to dost strašidelné. Někdo se trochu bál, ale zvládli to skvěle všichni a na konci stezky je čekala sladká odměna.

V neděli pak proběhl 1.ročník soutěže "Peče celý domov". Zvolili jsme formu technické výzvy. Každá rodinná skupina obdržela recept, suroviny a měla upéct piškotovou roládu s vanilkovým krémem. Bylo to pro všechny úplně nové, ale  velmi zajímavé. Zapojili se úplně všechny děti, i ty nejmenší a všechny tři rolády se podařily. Porota ve složení tety Ivona, Hana a strejda František měla moc těžkou práci vybrat tu nejlepší. Nikdo nic nespálil ani nebylo nic nedopečené. Nakonec vyhrála velmi tesně 3.rodinná skupina a za odměnu dostala k večeři pizzu dle vlastního výběru.

 Určitě budeme v podobných aktivitách pokračovat, ale teď už začneme pomalu nacvičovat na vánoční besídku. Hlavně si všichni přejeme, aby se situace zlepšila a aby  nám už otevřeli školy!!